In 2025 bestaat de Vereniging voor Explosieven Opsporing (VEO) 25 jaar. Een mooie mijlpaal die we vieren met een unieke dag waarin verleden, heden en toekomst van het OO-werkveld samenkomen. Dit jaar bundelen we onze jaarlijkse Netwerkbijeenkomst en de Kennisuitwisselingsdag in één inspirerend en verbindend evenement, VEO Connect 2025.
Tijdens VEO Connect 2025 brengen we vakgenoten, opdrachtgevers, beleidsmakers en specialisten uit het OO-werkveld met elkaar in contact om van elkaar te leren, zich met elkaar te verbinden, vooruit te kijken en te netwerken.
Twee toonaangevende sprekers leveren vanuit hun eigen expertise een bijdrage:
9.00 uur | Inloop en netwerken |
9.30 uur | Opening door dagvoorzitter Jan van Belzen, onafhankelijk voorzitter VEO |
9.45 uur |
Sprekers: - Bas van den Tillaar, voorzitter Platform Blindgangers - Niels Vredegoor, commandant EODD |
10.45 uur | Pauze |
11.00 uur |
Interactieve werksessie ronde 1 |
12.00 uur | Lunch en netwerken |
13.00 uur | Interactieve werksessie ronde 2 |
14.15 uur | Interactieve werksessie ronde 3 |
15.15 uur | Plenaire afsluiting en 25 jaar VEO |
15.45 uur | Hapje en drankje en netwerken |
Datum: 1 oktober 2025
Starttijd: 9.30 uur
Eindtijd: 16.00 uur
Van der Valk
Hogeweg 65
Zaltbommel
€ 100,00 (excl. btw)
Kosteloos annuleren kan tot twee weken vooraf. Het is mogelijk een vervanger te sturen.
Voor het vergroten van kennis en het delen van kennis en ervaringen worden er interactieve werksessies georganiseerd.
1. Hoeveel blindgangers zijn er echt achtergebleven? Nieuwe inzichten uit de archieven
Wanneer we niet weten hoe veel bommen er daadwerkelijk zijn meegenomen bij een bombardement, doen we een aanname over het percentage blindgangers dat is achtergebleven. Onze schatting is tot nog toe altijd 10 procent geweest. Maar het blijkt dat er veel meer informatie beschikbaar is over dit percentage.
Host: Hans Nauta, WarDocs
2. Explosieven in het federatief datastelsel
Tijdens de Kennisuitwisselingsdag in december 2024 is een eerste gezamenlijke eerste stap gezet in het nadenken over een nationale registratie van explosieven, in samenwerking met de Basisregistratie Ondergrond. Nu is het tijd om het gesprek te verbreden, door met opdrachtgevers en opdrachtnemers in de sector afspraken te maken over welke informatie geregistreerd dient te worden. Is een gebied vrijgegeven op basis van opsporing? Is het gebied verdacht verklaard aan de hand van een onderzoek conflictperiode? En het belangrijkst: kan hier veilig worden gewerkt?
Host: ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening & Milieubeheer
3. Formaten van (bom)kraters en consequenties voor luchtfoto-interpretaties en conclusies
Hoe groter een krater, hoe groter het explosief dat die krater heeft veroorzaakt. Het is echter niet zo simpel; het formaat van een krater hangt o.a. af van de explosieve inhoud van het explosief, de diepte waarop het explosief tot ontploffing kwam, de grondslag, e.d. Toch wordt deze kennis niet altijd gebruikt bij de analyses van oorlogshandelingen waarbij kraters aangetroffen of verwacht worden. In deze werksessie bespreken we dat conclusies over de soorten en kalibers van gebruikte explosieven en de daarmee samenhangende horizontale en verticale afbakeningen, in voorkomende gevallen aanzienlijk beter kunnen als dat wel zou gebeuren.
Host: Maurice de Cock, T&A Survey
4. Offshore opsporing en aanpassing CS-OOO offshore
Eind 2025 wordt er een wijziging in de CS-OOO verwacht, waardoor deze aansluit bij de praktijk. In deze werksessie wordt gesproken over de verschillen tussen opsporing op land en offshore. Daarnaast komt aan de orde of er verschil is tussen de aanpak in Nederland en Duitsland.
Host: Michiel van Oers, T&A Survey
5. Integrale aanpak: ontplofbare oorlogsresten, bodemvervuiling en archeologie
Onderzoek naar archeologie, bodemkwaliteit en ontplofbare oorlogsresten wordt vaak tegelijk uitgevoerd in het kader van ruimtelijke ontwikkelingen. Regelmatig worden deze onderzoeken afzonderlijk van elkaar uitgevoerd. Dit leidt soms tot onduidelijkheden. Wat betekent het resultaat van het ene onderzoek voor het andere en welk onderzoek is leidend? Een meer integrale aanpak kan dus efficiënt zijn; om de benodigde onderzoeken tegelijk uit te voeren en gebruik te maken van elkaars data. Ook voor het veilig uitvoeren van alle onderzoeken en om ongevallen te voorkomen, is afstemming tussen opsporing van ontplofbare oorlogsresten, archeologie en bodem van belang. In deze sessie gaan we met elkaar in gesprek over de mogelijkheden. Door de SIKB en VEO is hierover een handreiking opgesteld die is voorzien van praktische tips, checklists en voorbeelden van samenloopprojecten uit de praktijk.
Host: Martijn Elings, Antea Group
6. Portfoliobeoordeling voor de Senior Deskundige OO in 2026, hoe werkt dat?
Als gevolg van wijzigingen Tranche 2 in het Registratieschema VOMES zal met name de wijze van examineren voor de Senior Deskundige OO wijzigen. Het praktijkgedeelte van het examen zal worden vervangen door een Portfoliotoetsing. De SD-OO levert een Portfolio aan met twee recente projecten en wordt daarover bevraagd door twee assessoren. In deze werksessies wordt ingegaan op de gevolgen voor de SD-OO.
Host: Erik Hoven, Registratiekamer Stichting VOMES
7. Opsporen van ontplofbare oorlogsresten; waar hebben we het over?
Elke vierkante meter grond in Nederland heeft een geschiedenis - soms met risico’s die niet zichtbaar zijn. In deze laagdrempelige werksessie krijg je een verdieping van wat opsporing van ontplofbare oorlogsresten inhoudt. Je leert hoe je het thema herkent als relevant onderwerp binnen een project, wat je rol als opdrachtgever of vergunningverlener is, welke termen er in de sector gebruikt worden en hoe je voorkomt dat het onderwerp te laat op tafel komt.Host: Arjo van Staverden, Armaex
8. Veiligheid onder trilling: Defensie test WOII-ontstekers
Hoe reageren historische bommen op trillingen door moderne bouwactiviteiten? In 2016 is door TNO onderzoek gedaan naar de gevoeligheid van ontstekingsmechanismen in WOII vliegtuigbomblindgangers voor trillingen ten gevolge van constructiewerk zoals heien of het intrillen van damwandplanken. Fase 2 van het is nooit uitgevoerd. Voor het borgen van een veilige werkomgeving nabij ontplofbare oorlogsresten heeft de EODD aan het Kenniscentrum OO aangeboden om de trillingsexperimenten uit te voeren bij het Kenniscentrum Wapensystemen en munitie (KCWM) van Defensie. Het Kenniscentrum OO heeft TNO gevraagd om input op het testplan te leveren, de meetresultaten te analyseren en hiervan veiligheidsafstanden af te leiden. Hoewel het onderzoek nog niet is afgerond, zijn wel bijzonderheden geconstateerd om met het werkveld te delen.
Host: Jos van der Heijden, Kenniscentrum OO en een bij het onderzoek betrokkene vanuit Defensie
9. Time as a Quality Filter: Multitemporal Aerial Data for Reliable UXO Analysis
This workshop demonstrates why acquiring multitemporal aerial data is key to achieving reliable results in historical UXO analysis. Combining aerial images from different periods of World War II with written archival sources (e.g., raid chronologies) enables the selection of the highest-quality imagery – ideally taken close in time to the events – and greatly improves the reliability of evaluations regarding suspected UXO contamination. Factors such as scale, sharpness, contrast, illumination, overlap, and coverage are systematically considered to identify the most suitable datasets.
Participants will learn why the comparison of multiple time periods is essential: UXO-related evidence can quickly be hidden by vegetation, construction, or repair activities and may no longer be visible in later imagery. The multitemporal approach of stereoscopic aerial image analysis helps to avoid false positives and false negatives and supports results that are as complete and comprehensible as possible.
In addition, the workshop provides practical insights into aerial photo interpretation – using both positive and negative examples that illustrate whether work follows modern standards or whether shortcuts have been taken. Finally, we discuss why investing in multitemporal aerial data is both professionally essential and economically worthwhile.
Host: Marco Eckstein, Luftwilddatenbank